Stopy to części ciała, która wyjątkowo ciężko znoszą zapracowany, zabiegany tryb życia.
Praca w nieodpowiednim obuwiu sprzyja rozwoju grzybicy lub powstawaniu odcisków.
Wiele chorób ogólnoustrojowych, które trapią nasze ciała nierzadko odbija piętno na stopach. Dysfunkcja nerek, tarczycy, czy serca zazwyczaj powoduje powstawanie obrzęków.
Obecnie, na co dzień możemy sobie pomóc w bardzo łatwy sposób – wystarczy wyposażyć swoją garderobę w odpowiednie skarpetki.

Jak pewnie większość z Was wie, gdy pojawi się opuchlizna w obrębie stóp, koniecznie jest noszenie skarpet bezuciskowych. A co w przypadku grzybicy i nadpotliwości? Czy noszenie odpowiednich skarpet może pomoc nam pozbyć się problemu?
Modny wzór w parze z dobrym składem materiału
Skarpetki nosimy praktycznie wszyscy o każdej porze roku. W dzisiejszych czasach wielokrotnie stanowią one coś więcej niż tylko formę ochrony stóp przed zimnem czy otarciami.
Obecnie w pierwszej kolejności wybieramy te których wzór pasuje do modnej stylizacji, wyraża gust i osobowość, skład materiału stawiamy na drugim miejscu.
Zazwyczaj latem decydujemy się na skarpetki z cieńszego materiału a zimą na te grubsze. Słusznie ponieważ zimą głównie dbamy o to by stopy nam nie zmarzły, natomiast latem chcemy uchronić się przed pęcherzami czy otarciami ,jak również zależy nam na absorpcji potu.
Jakie skarpety wybrać?
Skarpety przyjazne dla stóp i przynoszące korzyści zdrowotne, to na pewno te z dobrym składem. Rodzi się tylko pytanie jaki skład jest dobry? Analizując opis na metce warto zwrócić uwagę na zawartość procentową poszczególnych surowców. Zdecydowanie lepiej zapomnieć o skarpetkach z materiałów syntetycznych i wybrać bawełniane, wełniane lub z włókien bambusa.
SKARPETY BAMBUSOWE
- bambus ma doskonałe właściwości higroskopijne, znacznie lepiej pochłania wilgoć niż bawełna (wchłania ok. 60 proc. więcej wody / potu) dzięki temu chroni przed rozwojem grzybicy.
- pochłanianie wilgoci zapewnia właściwości termoregulacyjne. Latem, odprowadzając pot z ciała dając przyjemne uczucie chłodu, natomiast zimą izoluje skórę od wilgoci z otoczenia -dzięki czemu stopy są ciepłe.
- minus to bambus szybko się ściera i skarpetki szybciej się zużywają.
SKARPETY WEŁNIANE
- jest najlepszym naturalnym produktem termoregulacyjnym. Dzięki niej zimą jest nam ciepło, a latem chłodno.
- doskonałe sprawdzą się na co dzień dla osób, którym marzną stopy
- wełna przynosi ulgę w bólach mięśni, stawów, kręgosłupa, a także poprawia krążenie krwi.
- wełna ma zdolności do wchłaniania i wyparowywania wody. Dzięki temu utrzymuje naszą skórę suchą, a bakterie nie mają warunków do rozwoju.
- wosk, zawarty w owczej skórze (lanolina) jest naturalnym antyseptykiem, więc osłabia wszelkie bakterie i wirusy. Tym samym ogranicza przykry zapach.
- są bardzo wytrzymałe
- minus to, że wełna może uczulać.

SKARPETY BAWEŁNIANE
- skarpetki z bawełny są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku.
- bawełna przepuszczają powietrze, więc nadają się do uprawiania lekkich sportów.
- bawełna jest łatwa do farbowania, obecnie kolorowe wzory skarpet bawełnianych są najchętniej kupowane.
- skarpetki bawełniane są odporne na wysoką temperaturę i nadają się do prania w wysokiej temperaturze, co jest szczególne istotne w przypadku niemowlaków albo osób podatnych na podrażnienia skóry.
- skarpetki bawełniane są często uzupełniane domieszką innych włókien, np. poliamidu i elastanu. Należy jednak zwrócić uwagę, by to bawełna zajmowała 75-90%. Dzięki tym domieszkom skarpetki z bawełny są m.in. trwałe kolorystycznie i elastyczne
- wada to że jest mało odporna na długotrwałą wilgoć – pozostawiona na długo w wilgoci będzie gniła
Pończochy czyli poliestr i poliamid
- Elektryzują się
- Nie są higroskopijne
- Nie oddychają
- Nie wchłaniają potu, przez co przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu
- Zapewniają słaby komfort noszeni
- Nie są biodegradowalne

Co warto wiedzieć o skarpetach z materiałem mieszanym
Łączenie rożnych włókien poprawia właściwości skarpet. Jeśli do bawełny dodamy trochę poliestru, materiał będzie odporny na gniecenie i nie skurczy się pod wpływem wody czy wysokiej temperatury. Wełna z odrobiną poliestru będzie trwalsza i mniej podatna na wyciąganie się. Warto jednak pamiętać, by udział poliestru w tkaninie nie był wysoki, bo może to znacznie obniżyć pozytywne właściwości takich skarpet. Włókna poliamidowe służą do produkcji pończoch jak również dywanów, tkanin obiciowych.

To co kupujemy?
Pamiętajmy, że jeśli kupujemy nowe skarpety to walory wizualne powinny być na drugim miejscu. Czytajmy skład. Jest to szczególnie istotne dla osób, które walczą z nadpotliwością lub grzybicą stóp. Odpowiednie dbanie o stopy pozwoli nam uniknąć lub zmniejszyć niektóre dolegliwości.