Szponowatość paznokci fachowo nazywana onychogryfozą najczęściej spotykana jest u osób starszych.
Czynnikami sprzyjającymi najczęściej są:
- zaburzenia krążenia obwodowego
- nieprawidłowa lub zupełny brak pielęgnacji
- długotrwały ucisk w bucie
- koślawość palucha
- cukrzyca
Paznokcie narastają na grubość, zakrzywiają się, często w ogóle nie przylegają do łożyska i ranią sąsiadujące palce. Płytka paznokciowa staję się twarda gruba i przebarwiona na brunatnożółty kolor a czasem nawet ciemnobrunatny. Kształtem mogą przypominać: szpony ptaka, ostrygi, rogi barana.
Z powodu przerostu paznokci szczególnie seniorzy ograniczają poruszanie się, ponieważ ucisk w bucie na tak mocno zrogowaciałą płytkę paznokciową powoduje ból. Ponad to wzmożony nacisk może predysponować zmianie struktury kostnej w dystalnej części palca .
Takie paznokcie bardzo ciężko jest samodzielnie obciąć za pomocą domowych narzędzi.
Zabieg chirurgiczny jest też niewskazany, ponieważ polegałby na inwazyjnym zerwaniu płytki paznokciowej a z racji tego, że tego rodzaju przypadłość spotykana jest zazwyczaj u osób starszych i schorowanych, które przyjmą szereg leków, to powstała rana mogłaby mieć problem z zagojeniem . Dodatkowo należy zaznaczyć, że sam zabieg nie gwarantuje poprawy wyglądu paznokci na stałe.
W gabinecie podologicznym zabieg polega na bezbolesnym ścieńczeniu twardej zrogowaciałej masy płytki paznokciowej za pomocą specjalistycznych frezów i narzędzi. Konieczne jest tez dokładne oczyszczenie łożyska i zrogowaciałych wałów paznokciowych, ponieważ pod płytka paznokciowa często zalega naskórek, który wraz z innymi zanieczyszczeniami sprzyja rozwojowi grzybicy.
Zabieg na pewno trzeba regularnie powtarzać by nie dopuścić do nawrotu. Jak często? Kwestia indywidualna określana po pierwszym zabiegu .



