Szponowatość paznokci fachowo nazywana onychogryfozą najczęściej spotykana jest u osób starszych.
Czynnikami sprzyjającymi najczęściej są:

  • zaburzenia krążenia obwodowego
  • nieprawidłowa lub zupełny brak pielęgnacji
  • długotrwały ucisk w bucie
  • koślawość palucha
  • cukrzyca

Paznokcie narastają na grubość, zakrzywiają się, często w ogóle nie przylegają do łożyska i ranią sąsiadujące palce. Płytka paznokciowa staję się twarda gruba i przebarwiona  na brunatnożółty kolor a czasem nawet ciemnobrunatny.  Kształtem mogą przypominać: szpony ptaka, ostrygi, rogi barana.

Z powodu przerostu paznokci szczególnie seniorzy ograniczają poruszanie się, ponieważ ucisk w bucie na tak mocno zrogowaciałą płytkę paznokciową powoduje ból. Ponad to wzmożony nacisk może predysponować zmianie struktury kostnej w dystalnej części palca .

Takie paznokcie bardzo ciężko jest samodzielnie obciąć za pomocą domowych narzędzi.

Zabieg chirurgiczny  jest też niewskazany, ponieważ polegałby na inwazyjnym zerwaniu płytki paznokciowej a z racji tego, że tego rodzaju przypadłość spotykana jest zazwyczaj u osób starszych  i schorowanych, które przyjmą szereg leków, to powstała rana mogłaby mieć problem z zagojeniem . Dodatkowo należy zaznaczyć, że sam zabieg nie gwarantuje poprawy wyglądu paznokci na stałe.

W gabinecie podologicznym zabieg polega na bezbolesnym ścieńczeniu twardej zrogowaciałej masy płytki paznokciowej za pomocą specjalistycznych frezów i narzędzi. Konieczne jest tez dokładne oczyszczenie łożyska i zrogowaciałych wałów  paznokciowych, ponieważ pod płytka paznokciowa często zalega naskórek, który wraz z innymi zanieczyszczeniami sprzyja rozwojowi grzybicy.

Zabieg na pewno trzeba regularnie  powtarzać by nie dopuścić do nawrotu. Jak często? Kwestia indywidualna określana po pierwszym zabiegu .


Kategorie: ciekawostki