Stopa Atlety to inaczej stopa sportowca a mówiąc dokładnie ten termin określa zakażenie grzybicze skóry stóp i paznokci. Statystyki podają, że ponad 50% osób aktywnie uprawiających sport walczy z tym schorzeniem. Stąd też wzięła się ta nazwa.
Stopa atlety – przyczyny
- Najczęstszą przyczyną zakażenia jest obniżona odporność i stworzenie idealnych warunków do rozwoju choroby. Jak wszyscy wiemy grzyby najlepiej rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Dlatego trenowanie i noszenie butów oraz skarpet z nieodpowiedniego tworzywa powoduje zmiękczenie, zwilgocenie i przegrzewanie stóp co wpływa na obniżenie funkcji ochronnej naszego naskórka.
- Ponad to wiadomo, że największym siedliskiem grzybów są siłowanie, baseny i łaźnie. Dlatego też częste przebywanie w tego typu miejscach, połączone z brakiem higieny, zwiększa ryzyko zakażenia.
- Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym infekcji są wszelkiego rodzaju zadrapania , otarcia i urazy – o co u sportowca nie trudno.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Warto zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. Na pewno bardziej opłaci się inwestycja w profesjonalne obuwie i skarpety oraz w odświeżacze do butów . Gdy wybierasz się na basen pamiętaj o klapkach! Ważne jest tez by zawsze dbać o dokładne wycieranie i osuszanie przestrzeni międzypalcowych.
Co zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy
Jeśli już doskwiera Ci nasilony świąd, pieczenie i maceracja naskórka to przed przystąpieniem do samodzielnego leczenia lepiej zgłosić się do specjalisty. Pieniądze wydane na ogólnodostępne preparaty w aptece na pewno przyniosą więcej dobrego gdy zostaną przekazane na laboratoryjne badanie mikologiczne. Trafna diagnoza to podstawa ?