Problem zimnych stóp to przypadłość, niezwykle popularna i bardzo uciążliwa. Jeśli pomimo noszenia ciepłych skarpet, stopy i tak są zimne, warto spróbować dodatkowo z domowych sposobów.
Dlaczego stopy marzną?
Statystyki podają, że wzmożone marznięcie stóp bardziej doskwiera: kobietom oraz osobom szczupłym i wysokim. Nauka tłumaczy ten fakt tym,że ogrzanie narządów wewnętrznych jest pierwszorzędne dla naszego organizmu i odbywa się właśnie kosztem tych najbardziej dystalnych części ciała. Najczęstszą przyczyną syndromu zimnych stóp i dłoni jest niskie ciśnienie krwi. Odczucie zimna może również być jednym z sygnałów chorobowych. Odnotowuje się je m.in. w przebiegu: niedoczynność tarczycy, anemii, miażdżycy tętnic, cukrzycy.

Domowe sposoby

Kąpiel rozgrzewająca lub naprzemienna

Kąpiel rozgrzewająca samych stóp lub całego ciała skutecznie pobudza i relaksuje. Warto pamiętać by zawsze dodać preparat o właściwościach rozgrzewających. Innym dosyć ekstremalnym sposobem na rozgrzanie stóp jest kąpiel naprzemienna. Przygotuj dwie miski: jedna z ciepłą wodą druga z zimną. Po kolei zanurzaj stopy na 1min w zimnej, a następnie w ciepłej wodzie. Ma ona na celu pobudzenie krążenia krwi.

Masaż stóp

Wystarczy samodzielny 5 minutowy, uciskowy masaż stóp by pobudzić krążenie krwi. Należy pamiętać, że musi on być systematycznie wykonywany. W tym celu można zaopatrzyć się w akcesoria do masażu stóp lub skorzystać z regularnych profesjonalnych zabiegów u specjalisty. Zachęcam 

Rozgrzewające kosmetyki pielęgnacyjne

Kosmetyki rozgrzewające są bardzo skutecznym sposobem. Zawierają one wyciągi z roślin, które pobudzają specyficzne receptory w skórze i działają na nie drażniąco dając przyjemne uczucie ciepła. Tego typu preparaty działają tylko na te okolice ciała, na które zostały zaaplikowane. Kosmetyki rozgrzewające w składzie powinny zawierać specyficznie wyselekcjonowane ekstrakty z :

  • ostrej papryki
  • kamfora
  • arniki
  • imbiru
  • rozmarynu
  • cynamonu

W większości tego typu preparatów zawierają też inne substancje aktywne, które pod wpływem ciepła łatwiej przenikają do skóry dodatkowo ją pielęgnują. Kremy rozgrzewające są idealnym kosmetykiem dla osób które mają problemy z krążeniem i uskarżają się na zimne stopy. Należy pamiętać, że nie zaleca się aplikacji ich na stopy z ranami czy pęknięciami. W tym przypadku w pierwszej kolejności najlepiej wykonać pedicure by móc w pełni cieszyć się efektami codziennej pielęgnacji domowej.

Kategorie: ciekawostki