Jak działają skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające w zależności od firmy zawierają w sobie stosunkowo niskie stężenie kwasów. Najczęściej jest to kwas mlekowy, glikolowy lub salicylowy. Dwugodzinne noszeniu foliowych skarpet powoduje przenikanie składników aktywnych w głębsze warstwy naskórka powodując ich eksfoliacje(złuszczanie). Sam przebieg procesu rozpadu martwych komórek skóry jest uzależniony od rodzaju kwasów, czasu trwania aplikacji oraz kondycji skóry.

Kiedy lepiej nie stosować i dlaczego?

Na skarpetki złuszczające należy bardzo uważać w sezonie letnim ponieważ w momencie gdy przerzucamy się na bardziej odsłonięte buty minimalizujemy barierę ochronną. W wyniku zbyt intensywnego proces złuszczania skóra narażona jest na otarcia , urazy i silną percepcję słońca może ulec podrażniona i przebarwieniu.

Niebezpieczne skutki uboczne – przeciwskazania.

  • cukrzyca– ze względu na zaburzenia czucia w stopach, skarpetki złuszczające są  zakazane u osób z rankami i stopą cukrzycową.
  • ciąża
  • zmiany chorobowe ( grzybica, wirus HPV- wirus brodawczaka)- zbyt intensywnym złuszczaniem w sposób niekontrolowany – możemy doprowadzić do rozsiania się zmian.
  • obecność rany, zadrapania i obtarcia na stopach– odparzenie ran spowolni proces gojenia.
  • wiek dziecięcy – naskórek zazwyczaj jest zbyt delikatny, możemy doprowadzić do poparzeń

Czy skarpetki złuszczające faktycznie są tańszą alternatywą pedicure?

Efekt końcowy zabiegu jest  zawsze uzależnione od kondycji skóry stóp. U osób gdzie nadmierne rogowacenie naskórka jest miejscowe proces złuszczania może być zbyt agresywny dla pozostałej części stopy gdzie skóra jest stosunkowo cięka.
Podczas pedicure specjalista usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek w sposób kontrolowany i w pełni bezpieczny, niwelując tym samym ryzyko powstania ran czy odparzeń.

Po aplikacji skarpetek samo złuszczanie  zaczyna się po około 4-5 dniach od wykonania zabiegu i często trwa aż 2 tygodnie.  Może także przybierać różne formy – od delikatnego łuszczenia, po odchodzenie skóry całymi płatami. Przy wykonaniu profesjonalnego pedicure efekt jest natychmiastowy. Już po wyjściu z gabinetu możesz  cieszyć się jedwabiście gładka skórą i zadbanym paznokciami.

Skarpetki złuszczające stwarzając duże ryzyko możliwości rozsiania zmian chorobowych wcześniej niezdiagnozowanych (np. kurzajki). Podczas pedicure specjalista zawsze dba o bezpieczeństwo. Tego typu zmiany zawsze są zabezpieczane, omijane lub specjalnie traktowane preparatami by ograniczyć szanse na rozprzeszczenienie się infekcji.

Rekomendowana aplikacja skarpetek to 2h czyli podobny czasu trwania przyjemnego zabiegu pedicure w przypadku występowania mocnych zrogowaceń .

Plusem aplikacji skarpetek złuszczających na pewno jest cena.

Zachęcam jednak by przed przystąpieniem do zabiegu zastanowić się jakich efektów oczekujemy i na kiedy, zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi oraz przypomnieć sobie wszystkie przeciwwskazania.

Kategorie: ciekawostki