Rany spotykane na stopach są częstą przyczyną dyskomfortu i bólu , który utrudnia swobodne poruszanie się. Bardzo ważne jest by nie bagatelizować nawet drobnych otarć, szczególnie gdy występują inne choroby ogólnoustrojowe

W obrębie stóp najczęściej powstają: rozpadliny, otarcia, zadrapania nadżerki. Do groźniejszego rodzaju ran zaliczmy owrzodzenia niedokrwienne, spotykane w Zespole Stopy Cukrzycowej oraz innych schorzeniach naczyń krwionośnych i chorób ogólnoustrojowych.

Rany przewlekłe, to takie które nie goją się do ok 2 miesięcy. W większości przypadków powstają w wyniku przeciążeń i urazów.

Sam proces gojenia ran  w obecności chorób ogólnoustrojowych jest długotrwały, może trwać nawet lata.  Wszelkie zaniedbania lub  leczenie na własną rękę mogą doprowadzić do amputacji stopy.

Przy regularnych wizytach u specjalisty oraz stosowaniu się do zaleceń higieny i pielęgnacji domowej, gojenie różnego rodzaju ran może trwać od miesiąca do roku lub dłużej.

Ważne jest żeby sam proces gojenia przebiegał sprawnie w tym celu należy:

  • dbać o odpowiednie nawilżenie rany
  • zapobiegać wysiękowi
  • regularne wymieniania odpowiednio dobrane opatrunki
  • stosować odciążenia (by ograniczyć ryzyko powstania kolejnych urazów)

Jeśli powstało owrzodzenie i jest ono na bardzo zaawansowanym etapie to konieczna jest już interwencja chirurgiczna. Zabieg chirurgiczny bazuje na usunięciu tkanki martwiczej oraz drenażu. Po zabiegu konieczny jest prawidłowy dobór opatrunków, przyspieszających proces gojenia.

Zdjęcie przedstawia ranę, której proces gojenia trwał ok 6 miesięcy . Mimo zaburzonej biomechaniki i cukrzycy typu II udało nam się osiągnąć zamierzony cel. Dzięki regularnym wizytom oraz wytrwałości w stosowaniu się do zaleceń pielęgnacji i higieny w domu, uniknęliśmy rozwoju rany, która mogłaby doprowadzić do amputacji.

Kategorie: ciekawostki