Przyczyny nadpotliwości mogą być różnorodne, szczególną uwagę należy zwrócić na :

  • cechy dziedziczne
  • nadmierną pobudliwość nerwową i emocjonalną
  • zmiany hormonalne (okres dojrzewania , przekwitania)
  • noszenie nieprzewiewnego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych
  • wewnętrzne zaburzenia organizmu czy stany chorobowe ( m.in. cukrzyca, choroby zakaźne i pasożytnicze)

W przypadku problemu napotliwości niezwykle ważne jest zachowanie właściwej higieny, codzienne mycie i staranne osuszanie stóp. Odpowiednie dobrane obuwie oraz systematyczna pielęgnacja powinny pomóc walce z krępującą dolegliwością.

W leczeniu gabinetowym można zastosować jonoforezę lub iniekcje z toksyny botulinowej A. Należy zwrócić uwagę na to, że najczęstszą przyczyną nadpotliwości jest rozwijająca się infekcja grzybicza, warto więc pomyśleć o pobraniu materiału do badania mykologicznego. Ponad to wskazane jest systematyczne korzystanie z aparatury dezynfekującej obuwie. W odświeżonych butach każdy rodzaj terapii daje lepsze efekty.

Zachęcam także by zainwestowć w preparaty dezodorujące i natłuszczające. Godnym polecenia produktem są wkładki z jonami srebra o działaniu odświeżającym i antybakteryjnym.

W domowym zaciszu

Regularne kąpiele stóp w mieszankach ziołowych czy kwasie bornym powinny skutecznie zredukować intensywność wydzielania potu.

Przepisy na kąpiele dla pocących się stóp

Orzechowo – szałwiowa – Weź po 25g liści szałwi I orzecha włoskiego. Ziołą wymieszaj I odmierz 1,5 łyżki mieszanki. Zalej litrem wrzącej wody. Ogrzewaj pod przykryciem około 30 minut. Przecedź, wlej do miski I uzupełnij ciepławodą. Stopy mocz 15 min.

Wieloziołowa – Weź po 25 g hyzopy lekarskiego, liści szałwi, liści orzecha włoskiego, kory wierzby,kory dębu. Zioła wymieszaj I odmierz dwie łyżki mieszanki , zalej 1,5 l wrzącej wody. Ogrzewaj pod przykryciem przez 30 min. Przecedzony odwar wlej do miski I uzupełnij ciepłą wodą. Stopy mocz przez 15 minut.

Kategorie: ciekawostki