Kiedyś but był po prostu butem, ludzie nie przywiązywali szczególnej uwagi do kroju, materiału, nosiło się to co było dostępne. Nikogo też nie dziwił fakt noszenia butów po starszym bracie czy siostrze. W dzisiejszych czasach buty to temat rzeka bo nie tylko stanowią one element garderoby ale wiemy jak ogromny wpływ mają na prawidłowy rozwój stopy. Wielu rodziców zastanawia się kiedy powinno się kupić pierwsze buty dla swojej pociechy oraz na co zwrócić uwagę by rosnąca mała stopa mogła zdrowo się rozwijać. Warto zaznaczyć by przed zakupem pierwszych butów dla dzieci zbytnio się nie spieszyć.
Obecnie przyjmuje się, że modniejsze jest chodzeni na boso niż zakładanie modnych butów dziecku. A w dzisiejszych czasach moda potrafi naprawdę zaskoczyć , nie chodzi tylko o fason obuwia dedykowanego dziecku ale przede wszystkim materiał z którego jest wykonany.
Jednak! wiadomo pozwólmy dziecku być dzieckiem, okazjonalnie gdy pojawi się deszcz założenie kaloszy na parę godzin, przyniesie więcej radość niż by mogło negatywnie wpłynąć na rozwój małej stopy. Tak samo przejście po basenie w crocks’ach jest ok. , lecz zdecydowanie mówimy nie noszeniu tego typu obuwia na co dzień. Ta sama zasada tyczy się klapek – tylko okazjonalnie, nie na co dzień.
Buty dla niemowlaka
Etap raczkowania jest czasem w którym wystarczy zakładać dziecku cieplejszą skarpetę by chronić małe stopy przed wychłodzeniem. Zimą wychodząc na dwór można zabezpieczyć dodatkowo ochraniaczem, które zapewnią swobodę ruchu jednocześnie zabezpieczą przed zimnem.
Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
Przyjmuje się, że etap kiedy dziecko stawia stabilnie i samodzielnie kroki jest odpowiedni dla zakupu pierwszych butów. Pamiętajmy jednak, że pierwsze kroki są dla dziecka ciężką pracą fizyczną i biomechaniczną, dlatego tak ważne jest dobre dobranie obuwia, które nie będzie dodatkowo utrudniało tego procesu.
Cechy butów na które warto zwrócić uwagę
Buty muszą być dobrze dobrane, współpracować z danym typem stopy i wspierać rozwój ruchowy dziecka. Pamiętajmy by w czasie zakupu zwrócić uwagę czy potrzebujemy buty dla stopy szczupłej czy szerokiej.
Unikamy butów
1. za kostkę! staw skokowy nie potrzebuje wsparcia wręcz przeciwnie potrzebuje ruchu, by prawidłowo się rozwijać. But na zdjęciu jest zdecydowanie za wysoki.

2. z profilowaną wkładką– płaskostopie u dzieci jest zjawiskiem naturalnym , nie powinno się na siłę korygować go przy pomocy profilowanej wkładki. Wkładka powinna być taka jak widać na zdjęciu – płaska.

3. z tworzywa sztucznego- ważne by but był przewiewny, najlepiej z naturalnego tworzywa.
4. z grubą podeszwą i podwyższeniem pięty – gruba podeszwa wpływa na zaburzenie równowagi oraz utrwala złą postawę ciała podczas stawiania kroków. But na zdjęciu ma zdecydowanie za grubą i zbyt sztywną podeszwę.
5. ciężkich–lekkie buty pozwalają na pełną gamę wygięć, stopa lepiej czuje podłoże, dzięki temu kroki są stabilne

Szukamy butów
1. bez usztywnień – but ma być miękki bez dodatkowych usztywnień pięty
2. z podatnym na zginanie zapiętkiem – zapiętek ma trzymać piętę ale nie może być zbyt sztywny , dlatego że powinien zapewniać swobodę ruchu

3. elastyczne – bardzo ważne jest by sprawdzić czy przy małym nakładzie sił da się łatwo zgiąć podeszwę w ok. 1/3 swojej długości- tak jak widać na zdjęciu.

4. szerokie w palcach – buty muszą być dopasowane do kształtu dziecięcych stóp. Rosnąca stopa nie może być krępowana, aby zdrowo się rozwijać potrzebuje swobodnego ruchu śródstopia oraz otaczających je tkanek podczas wykonywania kroku.

5. w odpowiednim rozmiarze – przed zakupem buta należy zmierzyć stopę dziecka, wzrost stopy jest skokowy i może się okazać że potrzebujmy kupić buty o dwa rozmiary większe. Należy też pamiętać, o zapasie na swobodne ruchy palców oraz na wzrost stóp –przyjmuje się ok 0,5 cm.
Podsumowanie
Wszystkie powyższe cechy dotyczą butów dla zdrowych dzieci, które nie mają problemów psychomotorycznych. Logiczne jest to, że jeśli dziecko ma zaburzenia natury neurologicznej dobieramy buty z cechami wskazane przez lekarza prowadzącego lub fizjoterapeutę. Wymienione cechy butów dotyczą głównie, obuwia w sezonie wiosna – lato –jesień. Ciężko byłoby kupić super lekki i elastyczny but na zimę. O zimowych butach dla dzieci stworzymy oddzielny post. Jeśli kupujecie buty przez Internet zachęcam by zamówić kilka par w sklepie, który daje możliwość zwrotu. Wtedy są większe szanse, że po przymierzeniu wybierzemy odpowiedni rozmiar. Nie kupujcie butów o rozmiar większych, noszenie za dużych butów ma bardzo negatywny wpływ na rozwój funkcji biomechanicznej rosnącej stopy.