Stopa dziecka rozwija się bardzo dynamicznie dlatego wymaga ciągłej uwagi. Bardzo istotny jest pierwszy rok życia, wtedy szczególnie zachęca się rodziców do zaangażowania w pielęgnację małych stópek i ich codzienną obserwację, ponieważ zazwyczaj wczesne zaniedbania przekładają się na problemy w życiu dorosłym.
Co wyróżnia stopę dziecka?
W momencie narodzin dzieci nie posiadają w stopach kości tylko delikatne chrząstki. Niemowlaki mają stopy skierowane do siebie przez kilka pierwszych miesięcy życia. Często są one w ten sposób ustawione jeszcze w czasie stawiania pierwszych kroków. Właśnie dlatego często można zaobserwować niepokojące wykrzywienie nóżek podczas chodzenia.

Chrząstki znajdujące się w stopach z czasem zaczynają zmieniać się w kości. Wtedy to aktywność fizyczna znacząco wzrasta. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wszystkie kości rozwijają się w tym samym tempie. Jedne rosną szybciej, inne wolniej. Wykazano, że najszybszy wzrost wykazują kości znajdujące się na zewnętrznej krawędzi stopy. Przed osiągnięciem pełnego rozwoju pojawiają się dysproporcje, które odpowiadają za krzywienie się nóżek podczas chodzenia, czy też niewłaściwe stawianie stóp.
Bodźce
Małe stopy powinny doświadczać różnych bodźców. U niemowląt stopy pełnią głownie funkcję poznawczą i często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest głaskanie, łaskotanie czy całowanie. Starszym dzieciom warto zapewnić możliwość dużej ilości ruchu na powierzchni o różnej fakturze i najlepiej na boso a jeśli jest konieczność to oczywiście
Wszędzie biegiem
Nie wymagajmy od dzieci by ciągle siedziały i się czymś spokojnie bawiły. Ruch ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój. Pływanie w basenie, wspinanie się po drabinkach na placu zabaw czy jazda na rowerze wzmocnią mięśnie stóp. Warto też wprowadzić elementy gimnastyki do codziennych zabaw. Zachęcajmy dzieci do turlania piłki stopami, chodzenia na palcach i wyciągania się jak żyrafa czy podnoszenia palcami u stóp kredek rozsypanych na dywanie. Dzięki temu pozytywnie wpływamy na prawidłowy rozwój stóp.
Zakładamy buty, bardzo ważne jest by były odpowiednio dobrane. W domu natomiast można kupić lub tworzyć swego rodzaju maty sensoryczne, które mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dzieci.

Jak zadbać o paznokcie, ich prawidłowe skrócenie?
Do skrócenia paznokci u niemowlaków powinniśmy używać specjalnych narzędzi najlepiej sprawdzają się tępo zakończonych nożyczki. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie wycinać paznokci zbyt głęboko, paznokcie powinny być obcięte prosto, czyli zgodnie z ich anatomicznym kształtem, w przeciwnym razie łatwo możemy doprowadzić do zapalenia wałów okołopaznokciowych. Na co dzień wystarczy po kąpieli natłuszczać stopki i paznokcie oliwką lub emolientami. Jeśli podejrzewasz wrastanie płytki paznokciowej koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Dlaczego warto chodzić na boso?
Badania dowodzą, że dzieci, które biegają dużo na bosaka są zwinniejsze i szybciej opanowują koordynację ruchów ciała a nawet zaczynają szybciej mówić. Małe stopy, umieszczone ciągle w butach zostają pozbawione bodźców sensorycznych, które biorą udział w stymulacji mózgu. Ciągłe noszenie obuwia bardzo ogranicza dodatkowe impulsy postrzegania. Tak naprawdę dzieci potrzebują obuwia dopiero wtedy, kiedy zaczynają stabilnie chodzić i głownie na zewnątrz, w celu ochrony przed zimnem czy skaleczeniem. Zbyt wczesne zakładanie obuwia dzieciom, a na dodatek źle dobranego, może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój stopy dziecka i późniejsze problemy z kolanami , miednicą czy kręgosłupem.

Pierwsze buty
Na temat pierwszych butów planuję oddzielny artykuł. Bo to temat dość obszerny i bardzo istotny. Przez wiele lat przeważał pogląd, że rosnąca stopa dziecka potrzebuje wysokie, sztywne buty za kostkę z usztywnionym zapiętkiem trzymające stopy jak gorset. Zalecano dzieciom wkładki indywidualne lub profilowane w oryginalnym bucie w celu likwidacji płaskostopia. Dzisiaj wiemy, że tego typu „pomoce” nie pomagają dziecięcym stopom i negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój.

Podsumowanie
Wiele dolegliwości w obrębie stóp, które dokuczają nam w życiu dorosłym mają swój początek w dzieciństwie. Problemy te mogą być zminimalizowane dzięki świadomości rodziców. Rozwój stóp dzieci powinien być regularnie kontrolowany oraz konsultowany ze specjalistą.