Wstydzisz się swoich stóp, bo walczysz ze zrogowaceniami?  

Suchość skóry jest związana ze znaczną utratą wody przez uszkodzoną warstwę rogową oraz niedobory lipidów. Jednak większości z nas mocne przesuszenie skóry stóp kojarzy z koniecznością ciągłego ścierania i złuszczania naskórka. Owszem nie mówię, że złuszczenie jest złe, bo  w wielu przypadkach jest wręcz konieczne. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste i zbyt intensywne ścieranie warstwy rogowej naskórka  prowadzi do wielu zaburzeń w płaszczu hydro-lipidowym naskórka a przy braku odpowiedniej pielęgnacji naskórek zamiast się regenerować ma tendencję do jeszcze większego przesuszenia. Koło się zamyka.

Dlaczego mamy suchą skórę?

Wszyscy wiemy jak istotny wpływ na tendencje do przesuszenia i rogowacenia mają choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, łuszczyca, niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego np. praca w nieprzewiewanym obuwiu. Należy też wspomnieć o deformacjach kostnych, które przy nadmiernym przesuszeniu przyczyniają się do powstania bolesnych odcisków i modzeli. Niestety często są to czynniki, które ciężko jest całkowicie wyeliminować. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na systematyczną i odpowiednia pielęgnację skóry. Możecie mi wierzyć, że w bardzo wielu przypadkach, regularne stosowanie dobrze dobranych preparatów w zupełności wystarczy by przywrócić funkcje ochronne naskórka, tym samym niwelując uczucie nadmiernego przesuszenia.

Pamiętaj o nawilżaniu

Bariera skórno-naskórkowa i warstwa rogowa naskórka kontroluje wchłanianie różnych substancji z powierzchni skóry, zapobiega utracie cennych składników i wody z głębszych jej warstw. Poprawa kondycji skóry suchej to przede wszystkim odbudowa i wzmocnienie uszkodzonej bariery naskórkowej będącej efektem nadmiernego złuszczania. Ratunkiem dla niej są preparaty głęboko nawilżające, które mają za zadanie uzupełnienie lipidów i ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody. Rodzi się więc pytanie to po co ten mocznik w preparatach do stóp?

Moda na mocznik- czy im wyższe stężenie, tym lepszy kosmetyk?

Mocznik jest jednym z głównych składników NMF-u (Natural Moisturising Factor – Naturalny Czynnik Nawilżający) występujący naturalnie w naszej skórze.

NMF to aż do 30% całkowitej masy warstwy rogowej naskórka. Odpowiada za nawilżenie, elastyczność warstwy rogowej, co z kolei wpływa na wygląd i kondycję skóry. Mocznik jest substancją silnie higroskopijną (wchłanianie wody z otoczenia). W skórze suchej zawartość mocznika drastycznie spada (nawet o 50%), podobnie jest w przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (spadek odpowiednio o 40 i 85%!).

W wyższych stężeniach mocznik posiada właściwości keratolityczne to znaczy że ułatwia złuszczanie oraz zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej. Dzięki tej właściwości jest czasem stosowany jako promotor przenikania leków, a w kosmetyce wielu substancji aktywnych.

Działanie mocznika zależy w dużym stopniu od jego stężenia w preparacie:      

  • Stężenie do 2% – przyspiesza podziały komórkowe w warstwie ziarnistej, czyli pobudza regenerację naskórka;
  • Preparaty o stężeniu mocznika 5-10% wykazują działanie silnie nawilżające, przyciągają cząsteczki wody i zatrzymują je w skórze.
  • Mocznik w stężeniu około 10% wykazuje działanie przeciwbakteryjne
  • Stężenie powyżej 10% zmiękcza skórę, zwiększa jej przepuszczalność, co ułatwia penetrację w głąb skóry substancji aktywnych kosmetyków czy też leków.
  • Powyżej 30% – daje efekt złuszczania skóry, stosuje się w przypadku suchej, nadmiernie zrogowaciałej skóry
  • Stężenia powyżej 40 i 50% powodują silne złuszczanie – efekt keratolityczny (na skutek rozpuszczenia i denaturacji białek).
Stężenie ma znaczenie

Jak widzimy badania donoszą jak  bardzo ważny dla kondycji naszej skóry jest mocznik. Jednak należy zwrócić uwagę by preparaty z jego zawartością używać z rozwagą. Zachęcam by przed zakupem kolejnego kremu do stóp przeanalizować skład. Czasem więcej nie znaczy lepiej. Pamiętajcie, że zbyt długie stosowanie preparatu z wysokim stężeniem mocznika może doprowadzić do jeszcze większego przesuszenia i podrażnień. Natomiast jeśli suchość skóry utrzymuję się już kilka lat i żadne preparaty nie pomagają, a ponad to pojawiają się odciski lub/i  pękają pięty, to warto rozważyć wizytę specjalisty. Dobry Podolog z pewnością pomoże dobrać odpowiedni preparat o wskazanym stężeniu mocznika oraz powie jak go stosować.